Sök

Magnus Larsson på McDonald's

Som en del i projektet FRUGO har vi djupanalyserat flera gotländska företag som bygger sin företagsmodell på en jämställd grund.

Ett av dessa är McDonald’s på Gotland. Vi fick en pratstund med VD Magnus Larsson, som varit drivande i omställningsarbetet sedan han tog över företaget 2008.

Magnus Larsson från McDonald's håller en blomsterbukett och ett Finsam-diplom.

Magnus Larsson får Finsams hederspris 2025.

När Magnus Larsson tog över 2008 var jämställdhetsarbetet något han hade med sig i bagaget sedan tidigare. Att se människors olika förutsättningar och skapa möjligheter för fler att arbeta och utvecklas, känns som en naturlig del av att leda ett företag menar han.

Alla bidrar till 100 procent

Jämlikhet börjar inte med policydokument eller särskilda mål. För Magnus handlar det om en grundläggande syn på människor: alla har olika förutsättningar, men alla ska ges möjlighet att bidra utifrån sin förmåga.

– Vissa av oss kanske inte kan jobba mer än 40 procent, av olika anledningar. Men när vi väl är på plats bidrar alla till 100 procent, poängterar Magnus.

Det synsättet har påverkat hur McDonald’s Gotland organiserar arbetet. En medarbetare som på grund av en fysisk begränsning kan arbeta 60 procent ska inte betraktas som någon som bidrar mindre. Personen gör en full insats utifrån sina förutsättningar. Det kräver flexibilitet från arbetsgivaren, men också ett ledarskap som kan hantera att medarbetare ibland behöver olika lösningar.

Magnus beskriver hur företaget har fått lämna en tidigare föreställning om att alla måste arbeta och bidra på samma sätt. Det har, menar han, skapat en mer empatisk arbetsmiljö. Att olika behov ibland väcker frågor eller invändningar ser han inte nödvändigtvis som ett problem. Det blir i stället ett tillfälle att diskutera vikten av olikheter. Det leder i sin tur till en förståelse bland de anställda, vilket i förlängningen stärker teamet.

Ett arbete som aldrig blir färdigt

För Magnus Larsson handlar arbetet med jämställdhet och jämlikhet inte om att nå ett satt mål, utan om att hela tiden utveckla verksamheten och hitta bättre sätt att ta tillvara människors olika förutsättningar. Det kräver nyfikenhet och en vilja att ompröva invanda sätt att arbeta.

– Att se möjligheterna och att ta tillvara på dem, bygger i förlängningen samhället, inte bara ditt eget företag. Det blir ett bra sätt att betala tillbaka!

En arbetsplats där unga får växa

McDonald’s är för många unga en av de första kontakterna med arbetslivet. Magnus vill att den erfarenheten ska vara både lärorik och positiv.

– Då har vi en ansats om att jobbet ska vara de roligaste timmarna du har på veckan.

Det betyder inte att kraven försvinner. Restaurangverksamheten bygger på högt tempo, tydliga roller och att alla delar av laget fungerar tillsammans. Men arbetsplatsen ska också ge unga möjlighet att lära sig nya saker, ta ansvar och växa i sin roll.

Företaget har exempelvis förändrat introduktionen för nyanställda inför sommarsäsongen för att kunna fånga upp problem tidigare.

Ett konkret exempel var att nya medarbetare fick mer träning i kassan, där många tidigare känt sig osäkra. Resultatet blev tydligt: efter förändringen behölls alla nyanställda!

Även schemaläggningen spelar stor roll. Företaget lägger mycket tid på att försöka möta medarbetarnas önskemål om arbetstider.

Att se möjligheter där andra ser hinder

Magnus har också engagerat sig i att öppna arbetsmarknaden för personer som står längre från den. Genom initiativet Alla behövs har han arbetat konkret med att ge människor med olika bakgrund och arbetsförmåga en chans att komma in i arbetslivet.

Erfarenheterna har bland annat lärt honom vikten av att arbetsgivare, arbetssökande och berörda myndigheter pratar direkt med varandra och hittar lösningar tillsammans.

För Magnus handlar det ytterst om mer än den egna verksamheten. När fler får möjlighet att arbeta kan både individen, företaget och samhället vinna på det. Han menar att företag ibland fastnar i ett alltför svartvitt tänkande:

– Antingen hittar man någon som kan arbeta heltid, eller så går det inte. Men lösningen finns ofta i att våga organisera annorlunda, menar Magnus.

Hans råd till andra företagare är därför inte någon färdig modell. Snarare handlar det om att vara nyfiken, undersöka vad som går att göra bättre och våga pröva nya arbetssätt.

– Det här är inget mål man når. Utan det är en väg man åker på … så rådet är väl bara att börja åka, skrattar Magnus.

Tack Magnus för en trevlig pratstund!

Kontakta oss

Vanja Stenius
Projektledare, Region Gotland
Nadja Lindh
Projektledare, Tillväxt Gotland
Catrine Wikström
Region Gotland, samverkansledare
Gustav Melén
Samverkansledare, Uppsala universitet

Sidinformation

Senast uppdaterad:
2 november 2026

Sidfot

Sidfot logga

Kontakta Region Gotland

Välkommen att kontakta oss via telefon eller e-post.

Öppettider idag:  07.00 – 17.00