Sök

Visby, Almedalen Trädgårdslekplatsen

Almedalens lekplats ligger nästan vid havet i innerstaden i Visby. Med skydd från havsvindar och med centralt läge för boende och besökare är det en av de mest besökta lekplatsen på ön. Temat på lekplatsen är ”Trädgård”, och här kan du leka att du är en insekt, balansera, klättra, rutscha, gunga, och äta bär från planteringen. Här är det mest naturliga material och lek för både små och lite större barn.

Almedalens lekplats i Visby

Almedalens lekplats i Visby

Lekplatsen har två delar som avgränsas med en gångväg. Två pollenfria björkar skuggar leken. Intill murkanten finns en lång sittbänk i solen där man har översikt över lekplatsen. Mellan sittbänkarna finns planteringar med ätbara bär; som hallon, röda vinbär och blåbärstry.

Intill de stora träden under lövskuggan ligger småbarnsleken. Här kan du gräva i sandlådan, eller leka fantasilekar med insektsskulpturerna den glada masken och de två sniglarna. De lite modigare småbarnen klättrar i lekhuset med den lilla ruschen.

På den stora klätterställningen klättar du som en liten insekt bland överdimensionerade grässtrån och försöker hålla balansen på rep och stockar. Vid entrén finns en rutschkana som tar dig ner till Gotlands landskapsinsekt ”körkmack” (Riddarskinnbagge på svenska). Går du balansgång på de många trampstenarna så kommer du fram till gungplatsen som har flera olika gungor.

I andra delen av lekplatsen är det mer fart. Börja med att klättra över ett gäng stora stenar för att ta dig in (det går också bra att gå runt dom)! Sedan ser du en stor karusell och bredvid karusellen ett klätternät som bara nuddar marken på två ställen. Det gäller att klättra som en spindel till andra sidan! Längst bort så ser du den stora stenbumlingen som väger över sju ton, här finns det ingen trappa så här måste du klättra upp med händer och fötter som en riktig myra.

Lekplatsen är välbelyst på kvällen med lampor och spotlights, och har gott om sittplatser både med bord i skugga och bänkar längs muren i solen.

Tillgänglighet

Lekplatsen är inte tillgänglighetsanpassad men gångvägarna i är hårdgjorda.

Rullstolsanpassad lek: Nej
Underlag: Gångvägar av stenkross. Lekunderlaget är träflis och det förekommer inte sarger mellan.
Toalett: finns i närheten av parken, vid Almedalsbiblioteket

Hur tar jag mig till lekplatsen?

Adress: Visby, Almedalen, Donnersgatan 5

  • Lekplatsen nås med alla bussar till Visby busstation, gå sedan 1 km
  • Cykelväg finns till lekplatsen
  • För resande med färdtjänst är närmaste adressen Strandgatan 10 A
  • För resande i egen bil hänvisas till Strandvägen, Hamnen eller Kruttornets parkeringsplatser.

Cykelväg finns till lekplatsen.

 

Kontakta oss

Region Gotlands kundtjänst

Vi svarar på frågor om vår service och verksamheter, hör av dig till oss på telefon eller e-post.

Öppettider idag:  07.00 – 17.00

Sidinformation

Senast uppdaterad:
22 maj 2025

Sidfot

Sidfot logga

Kontakta Region Gotland

Vi svarar på frågor om vår service och verksamheter, hör av dig till oss på telefon eller e-post.

Öppettider idag:  07.00 – 17.00