Sök

Frida mötte våren på hotellet i Paris

Frida som gick sista året på hotell- och turismprogrammet gjorde 11 veckors APL i Paris under våren.

En kvinna som tar selfie i en spegel

På arbetsdagarna jobbade Frida med att möta gäster vid in- och utcheckning på hotellet Mariott Bonvoy med utsikt över Eiffeltornet. När arbetsdagarna tog slut spenderade hon tid med att kolla på fotboll på fotbollsstadion och upptäcka Paris smultronställen. Så här beskriver hon sin tid i Paris.

"Att få uppleva kulturen och livet på en ny plats är verkligen en av de största fördelarna med Erasmus+. Mitt tips är att lyxa till vardagen, ha kul, öva på språket så mycket du kan, njut och våga ta för dig. Det här är en once in a lifetime experience."

Kontakta oss

Region Gotland

Vi guidar dig rätt – kontakta regionupplysningen via knappval 9. Tänk på att inte skriva personnummer eller känsliga personuppgifter när du kontaktar oss via e-post.

Öppettider idag:  Stängt

Sidinformation

Senast uppdaterad:
15 juli 2026

Sidfot

Sidfot logga

Kontakta Region Gotland

Välkommen att kontakta oss via telefon eller e-post.

Öppettider idag:  Stängt