Sök

Nya akutmottagningen invigd

Collage, bild på entre samt bild från invigning

Åratal av planering och nästan ett och ett halvt år med ombyggnation – mitt i pågågående vårdverksamhet. Nu är nya akutmottagningen på Visby lasarett invigd och verksamheten är redan i full gång.

Deltagare i byggprojektet, representanter från hälso- och sjukvårdsnämnden samt media var under torsdagen inbjudna för en invigning och rundvandring i de nya lokalerna.

Viktiga områden att förbättra var redan från början att hantera sekretessproblem vid väntrummet och risker vid våld och hot. Verksamhetens vision för lokalerna efter ombyggnation är Rätt vård i rätt tid på rätt plats genom säkert, tryggt och effektivt flöde.

Byggprojektet har resulterat i en akutmottagning med alla funktioner som verksamheten behöver.

Under invigningen höll hälso- och sjukvårdsdirektör Marie Loob ett kort tal och rev symboliskt av ett stort plåster. Hon passade på att hylla de medarbetare som under åren påverkats och som skulle vara värda en bragdmedalj. Hur man har arbetat i icke ändamålsenliga lokaler och ibland pendlat mellan hopp och förtvivlan under de nästan 15 år som gått sedan uppdraget att se över akutmottagningen först började och som under åren dragits med tillfälliga stopp och nya planer.

– Men nu står vi här i juni 2025, drygt ett och ett halvt år sedan själva ombyggnationerna drog i gång i januari 2024. Bygget har genomförts i fyra etapper och under hela byggnationen har verksamheten varit i full drift. Det är ett fantastiskt arbete som gjorts av alla som på ett eller annat sätt varit involverade i eller som påverkats av projektet! säger Marie Loob.

Nya lokalerna underlättar för både patienter och personal

Verksamhetschef Pernilla Pettersson, enhetschef Josefin Tomtlund och akutsjuksköterska Erika Liljegren ser nu stora förbättringar för arbetsmiljö, patientsäkerhet och patientsekretess.  

Verksamheten kan nu fokusera på alla möjligheter som de nya lokalerna erbjuder. Parallellt med bygget har även stora förändringar gjorts vad gäller arbetssätt och hur man hanterar patientflödet. De nya lokalerna bidrar till smidigare samarbete mellan akutmottagningen och andra verksamheter på lasarettet, något som underlättar för både patienter och personal.

Några av förändringarna efter ombyggnationen

  • Ett förrum till receptionen där anmälan av sökorsak kan ske under sekretess.
  • Flera väntrum, varav ett till barn
  • Fler akutrum med bra förutsättningar mot tidigare ett akutrum. Ett akutrum har separat ventilation för infekterade. Två akutrum ligger bredvid varandra vilket utökar möjligheten att hantera olika situationer.
  • Säker och effektiv handläggning genom att kunna separera flödet för de minst respektive mest akut sjuka.
  • Det finns helt nya övervakningsplatser i torgmiljö vilket innebär stor flexibilitet även vid särskild händelse.
  • Separat rum för ledningsfunktioner vilket ger en helt annan arbetsmiljö och förutsättningar.
  • Ett point to point system (rörpost) vilket inneburit stor förändring i transporter av prover men också kortare svarstider.
  • En matautomat i yttre väntrum.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
13 juni 2025

Sidfot

Sidfot logga

Kontakta Region Gotland

Vi svarar på frågor om vår service och verksamheter, hör av dig till oss på telefon eller e-post.

Öppettider idag:  07.00 – 17.00