Sök

Region Gotland accepterar inte försämrade restider i den nya färjetidtabellen

En båt på havet med fullmånen i bakgrunden.

Tidtabellen för färjetrafiken från 2027 innebär längre överfartstider och sena ankomster till Visby under större delen av året. Region Gotland har återkommande varnat för konsekvenserna av längre restider och kräver lösningar som gör det möjligt att både minska klimatpåverkan och upprätthålla god tillgänglighet till och från Gotland när det nya avtalet börjar gälla.

– Vi har vetat att det nya avtalet öppnar för längre överfartstider och har flera gånger påtalat konsekvenserna av det. Nu när tidtabellen är på plats ser vi hur det faktiskt påverkar människors vardag. En ankomst till Visby klockan ett på natten innebär för många att det fortfarande återstår en lång resa hem. Det här handlar om hela reskedjan och om Gotlands tillgänglighet, säger Meit Fohlin (S), regionstyrelsens ordförande.

Region Gotland påpekade redan när upphandlingsunderlaget presenterades i augusti 2023 sin oro över längre överfartstider och senare nattankomster. Betydelsen av att inte försämra överfartstiderna har därefter lyfts upprepade gånger i Region Gotlands dialog med staten. Nu när tidtabellen är publicerad analyserar Region Gotland vilka konsekvenser den får för resandet till och från Gotland.

Det nya avtalet för färjetrafiken mellan Gotland och fastlandet börjar gälla den 1 februari 2027 och löper till 2035, med möjlighet till förlängning med två år. Enligt avtalet är den maximalt tillåtna överfartstiden under delar av året och på vissa turer 3 timmar och 36 minuter. Avtalet hindrar alltså inte att trafiken går snabbare. Region Gotland kräver därför att Trafikverket tar fram lösningar för att förbättra tidtabellen samtidigt som kraven på minskad klimatpåverkan uppfylls.

Samma ambition måste gälla Gotland

– Gotland ska inte behöva välja mellan rimliga priser, fungerande restider och minskad klimatpåverkan. När staten utvecklar infrastrukturen är målet att öka tillgängligheten och få människors och företags resor och transporter att fungera bättre. Samma ambition måste gälla för resor till och från Gotland. Vi kan inte acceptera att försämrade restider blir det nya normala fram till 2035. Därför behöver vi agera för förändring nu, säger Meit Fohlin.

Det nya färjetrafikavtalet innebär samtidigt en betydligt lägre kostnad för staten. Den årliga ersättningen beräknas minska från dagens 498 miljoner kronor till omkring 280 miljoner kronor. Ur Region Gotlands synvinkel är det inte rimligt att en lägre kostnad för staten samtidigt innebär försämrad tillgänglighet för gotlänningar, besökare och näringsliv.

Region Gotlands priskommission driver frågan vidare

Priskommissionen, där samtliga partier i regionfullmäktige ingår, bildades 2025 för att skapa bred politisk enighet i frågor som rör färjepriserna.

Priskommissionen fortsätter att driva frågan om den nya tidtabellen gentemot både Trafikverket och den nationella politiken:

  • Priskommissionen har begärt att få träffa riksdagens trafikutskott, så snart det nya utskottet har tillträtt.
  • Priskommissionen kommer att ta upp frågan i ett möte med Trafikverkets generaldirektör.
  • Region Gotland planerar ett riksdagsseminarium om ö-frågan den 11 november, där den nya tidtabellen kommer att vara en av frågorna.
  • Parallellt fortsätter arbetet med färjeprisfrågan, analys av landsvägsprincipen och de långsiktiga förutsättningarna för färjetrafiken efter 2035.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
25 september 2026

Sidfot

Sidfot logga

Kontakta Region Gotland

Välkommen att kontakta oss via telefon eller e-post.

Öppettider idag:  07.00 – 17.00