Sök

Förberedelser inför valet på Gotland

Två personer som står framför en affisch.

Det är några veckor kvar till valdagen, och nu pågår ett stort arbete för att allt ska vara på plats och fungera när väljarna börjar rösta. Röstmottagare utbildas, förtidsröstnings- och vallokaler förbereds. Arbetet handlar också om säkerhet, tillgänglighet och tydlig information till väljarna.

Bakom förberedelserna står valnämnden, som arbetar i nära samarbete med Länsstyrelsen och Valmyndigheten. Valnämnden ansvarar för att planera, samordna och genomföra allmänna val och folkomröstningar på Gotland.

Det har varit stort intresse för att arbeta som röstmottagare inför valet. Alla röstmottagare får nu sin obligatoriska utbildning.

– Det är roligt att se det stora intresset för att vara med och genomföra valet. Röstmottagarna är en viktig del av valets genomförande och utbildningen ger dem förutsättningar att känna sig trygga i sin roll, säger Jenny Melin på Region Gotlands valkansli.

Det är också mycket som ska förberedas inför förtidsröstningen. Lokaler ska göras i ordning, bemannas och utrustas med allt som behövs för att röstningen ska fungera. Till årets val inför Valmyndigheten en moderniserad förtidsröstning med en digital väljarförteckning. När en förtidsröst tas emot registreras den digitalt, vilket förenklar hanteringen och gör att den kan skickas till rätt vallokal för räkning.

Röstkortet blir också digitalt för den som har en digital brevlåda. Väljare behöver inte längre ha med sig röstkortet utan det räcker med giltig legitimation när de ska rösta.

En ny förtidsröstningslokal finns i år på Statens servicecenter i Visby.

Nya krav på säkerhet, tillgänglighet och information

Säkerhet, tillgänglighet och tydlig kommunikation är viktiga delar av förberedelserna. Nya regler inför valet innebär högre krav på kommunernas arbete med säkerhet, tillgänglighet och kommunikation.

– Med de nya lagkraven har vi behövt stärka flera delar av vårt arbete. Vi har bland annat tagit fram nya rutiner för att hantera olika situationer som kan uppstå under valet. Vi har också sett över hur våra röstningslokaler fungerar för olika behov, säger Rosanna Stenström, enhetschef på Region Gotlands valkansli.

På Gotland görs också förebyggande insatser under valhelgen för att skapa en trygg miljö kring röstningen. Röstningslokalerna ses över för att väljarna enkelt ska kunna hitta rätt och röra sig i lokalen. Lokalerna utrustas också med hjälpmedel för den som behöver det. Fler valvärdar kommer att finnas i röstningslokalerna för att hjälpa och vägleda väljarna.

Samtidigt har kommunikationen inför valet utvecklats, med nytt informationsmaterial och en plan för hur informationen ska nå ut till väljarna.

– Det är många delar som ska fungera när ett val genomförs. Vi behöver vara väl förberedda och ha beredskap för olika situationer som kan uppstå. Samtidigt ska våra röstmottagare känna sig trygga i sin roll och våra lokaler fungera för olika behov. Målet är att skapa goda förutsättningar för alla som vill rösta, säger Jenny Melin på Region Gotlands valkansli.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
26 augusti 2026

Sidfot

Sidfot logga

Kontakta Region Gotland

Välkommen att kontakta oss via telefon eller e-post.

Öppettider idag:  Stängt