Sök

Socialnämndens beslut i korthet

Exempel på människor som får stöd från socialförvaltningen: barn, personer med funktionsnedsättning och äldre.

I dag, onsdagen den 22 oktober, har socialnämnden sammanträtt.

Bland annat har följande beslut fattats:

Månadsrapport september 2025

Socialnämnden godkände månadsrapporten.
Det ekonomiska läget för socialförvaltningen ser fortsatt bra ut med ett överskott på 21 miljoner kronor för perioden januari till september.

Överskottet är främst ett resultat av verksamheternas arbete med bemanning och nya arbetssätt. Det beror även på tillskott av budgetmedel till LSS-verksamheten och tillskott av statsbidrag.

Bedömningen är fortfarande att förvaltningen kommer att redovisa ett överskott mot budget för hela 2025. Prognosen var ett överskott på 25 miljoner kronor.

Medborgarförslag om fler platser inom dagverksamhet för personer med demenssjukdom

Ett medborgarförslag har uppmärksammat att behovet av dagverksamhet för personer med demenssjukdom är stort.

Dagverksamheten är viktig både för den som drabbats av sjukdom och för anhöriga som kan behöva avlastning.

Förvaltningen är medveten om att behovet är stort och har påbörjat arbetet med att skapa möjligheter för fler att delta i dagverksamhet. Socialnämnden har även gett socialdirektören i uppdrag att öka antalet platser.

Socialnämnden gör bedömningen att förvaltningen har påbörjat ett arbete som är i linje med medborgarförslaget och anser det därför besvarat.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
22 oktober 2025

Sidfot

Sidfot logga

Kontakta Region Gotland

Vi svarar på frågor om vår service och verksamheter, hör av dig till oss på telefon eller e-post.

Öppettider idag:  Stängt