Wisbygymnasiets elever får ta del av naturvetenskaplig forskning i världsklass
Johan Lindgren, föreläsare och forskningsledare, Lunds universitet
Just nu förbereder sig Wisbygymnasiets naturvetenskapslärare för en temadag i naturvetenskap på Wisbygymnasiet som genomförs måndagen den 8 september. Temat är liv och evolution. Elever och lärare kommer att få ta del av spännande forskning i världsklass.
Bakom temadagen står professor emeritus Lars Hederstedt vid Lunds Universitet och lärare i naturvetenskap på Wisbygymnasiet.
Tre inbjudna forskare kommer under dagen att berätta för eleverna om sin forskning: Peter Linde som är docent i astronomi vid Lunds universitet, Courtney Stairs som är docent och universitetslektor vid institutionen för cell- och molekylärbiologi och molekylär evolution vid Uppsala universitet samt Johan Lindgren som är docent och universitetslektor i geologi vid Lunds universitet.
Det blev en positiv överraskning när Wisbygymnasiet blev kontaktade av Lars Hederstedt.
– Lars ville bidra till att höja nivån och kvaliteten i naturämnena här på gymnasiet, där han själv gick en gång i tiden. Han frågade vad vi behövde och var intresserade av och föreslog allt från gästföreläsningar och universitetsbesök till ekonomisk hjälp att införskaffa mätinstrument vi annars inte har råd till. Den här temadagen är starten på vad vi hoppas ska bli ett långvarigt samarbete för att stärka naturämnena på olika sätt, genom inspiration, kompetensutveckling och ökade resurser, säger Martin Denstedt som är lärare i fysik, matematik och teknik på Wisbygymnasiet.
– För elever, lärare och allmänheten på Gotland är det långt till de svenska universitetens utbud av verksamheter. På temadagen tar vi hit framstående universitetslärare och forskare för att främja naturvetenskaplig bildning och intresse för högre studier, säger professor emeritus Lars Hederstedt vid Lunds universitet.
Kvällsföredrag för allmänheten
Docent Johan Lindgren kommer dessutom att hålla ett föredrag klockan 19.00 på måndagskvällen i Sävehusets aula för allmänheten: ”Ny teknik och gamla fossil levandegör det förflutna”. Johan Lindgren leder en forskargrupp vid Lunds universitet som tar fram ny kunskap om bland annat havslevande jätteödlor från dinosaurietiden genom att använda ny teknik vid studier av fossilfynd.
Johan Lindgren har nyligen publicerat en artikel i den högrankade tidskriften Nature på det ämne han kommer att tala kring på kvällen.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 3 september 2025