Gotland går från risk för vattenbrist till vattenbrist
Region Gotland bedömer att Gotland nu befinner sig i vattenbrist. Bedömningen görs eftersom nivåerna i både grund- och ytvattentäkter har sjunkit ytterligare efter en längre period med mindre nederbörd än normalt.
Det innebär inte att vattnet har tagit slut eller att det finns problem med leveransen av dricksvatten. Däremot har marginalerna minskat och fler åtgärder behöver vidtas för att säkra dricksvattenförsörjningen under sommaren.
Det här gör Region Gotland när det är vattenbrist
För att minska vattenförbrukningen och stärka vattenförsörjningen genomförs flera åtgärder.
Trycksänkningar i Visby
Region Gotland planerar att införa trycksänkningar i Visby på nivå 1–3. Erfarenheterna från testerna som genomfördes förra året är goda och visar att åtgärden kan minska vattenförbrukningen utan att påverka de flesta abonnenter.
Steg 1–3 innebär låg till viss påverkan.
Steg 1: Ingen märkbar skillnad i kranar eller dusch.
Steg 2: Trycket sänks ytterligare, men utan märkbar skillnad i hushållen.
Steg 3: Viss påverkan kan märkas i högt belägna byggnader och hos vissa verksamheter.
Stängning av vissa vattenkiosker
Region Gotland undersöker alternativet att stänga vattenkiosker i vissa områden, även för dem som redan har nycklar. Information om vilka vattenkiosker det gäller kommer uppdateras på sidan Hämtställen för dricksvatten.
Samverkan med nationella myndigheter
Samverkan fortsätter med nationella myndigheter och andra aktörer för att stärka vattenförsörjningen.
Det här kan du göra när det är vattenbrist
Alla som använder kommunalt dricksvatten kan bidra till att minska belastningen på systemet.
- Följ bevattningsförbudet.
- Ta kortare duschar.
- Stänga av kranen när du borstar tänderna.
- Kontrollera att du inte har läckande kranar eller toaletter.
Ett starkare system möter ännu en torr sommar
Sedan sommaren 2025 har VA-verksamheten genomfört omkring 130 projekt och tusentals driftåtgärder för att förbättra vattenkvaliteten, stärka produktionen och minska sårbarheten i vattenförsörjningen.
Arbetet omfattar bland annat renoveringar av yt- och grundvattenverk, en ny reservoar som tagits i drift, en ytterligare vattentäkt, ett tillfälligt vattenverk som kommer driftsättas, samt åtgärder för att minska vattenförluster och stärka distributionssystemet.
– Våra medarbetare har under lång tid arbetat målmedvetet för att förbättra kvaliteten på dricksvattnet och stärka produktionen. Samtidigt behöver det regna oerhört mycket för att vi ska få normala nivåer igen. Vi kan inte påverka hur mycket det regnar, men vi kan fortsätta stärka systemen och använda vattnet klokt, säger Patrik Johansson, dricksvattenchef.
Därför råder det vattenbrist
Vattenbrist uppstår när det finns mindre vatten i våra vattentäkter än vad som behövs för dricksvattenförsörjningen. Efter flera perioder med lite nederbörd har grund- och ytvattennivåerna sjunkit på många håll i Sverige.
På Gotland är läget extra känsligt eftersom ön har begränsade vattenresurser och en kalkstensberggrund som lagrar mindre vatten än de stora grundvattenmagasin som finns på många andra platser i landet. Samtidigt ökar vattenbehovet under sommaren när det är varmt och många människor vistas på ön.
– Vi har ett värdefullt vatten som vi alla behöver värna om. Vi ser hur gotlänningar, företagare och besökare engagerar sig och hjälper till, och det ger hopp inför sommaren. Region Gotland kommer fortsätta arbeta för en trygg dricksvattenförsörjning, men det är tillsammans med alla som bor, verkar och vistas på Gotland som vi kan göra störst skillnad, säger Lise Langseth, förvaltningsdirektör på teknik- och samhällsbyggnadsförvaltningen.
Följ vattenläget
Region Gotland publicerar aktuellt vattenläge varje onsdag klockan 14.00 på gotland.se. Företag och verksamheter får också information genom särskilda informationskanaler och samverkansforum.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 10 juni 2026