Läget har stabiliserats något – fortsätt spara på dricksvattnet
Vattenläget har stabiliserats något sedan gårdagens prognos. Fortsätt vara sparsam med dricksvattnet. Om det fortsätter som nu räknar vi med att vattnet inte försvinner i ledningarna och att vi inte behöver rekommendera att koka vattnet.
Det här beror stabiliseringen på
Stabiliseringen beror framför allt på minskad vattenförbrukning och att genomförda åtgärder har gett effekt.
Vi vill rikta ett stort tack till alla som sparar vatten – era insatser gör verklig skillnad och är avgörande i det här läget.
Så arbetar vi just nu
- Produktionen ligger på maximal nivå utan att riskera kvaliteten
- Arbetet pågår dygnet runt
- Inga kända vattenläckor just nu, men vi fortsätter att söka och analysera
- Reservvatten har satts in till sjukhuset för att avlasta produktionen
Hur ska jag förhålla mig till dricksvattnet?
- Både privatpersoner och verksamheter behöver fortsätta vara varsamma med dricksvattnet. Använd råden som finns på www.gotland.se/sparavatten.
- Om alla hjälps åt, så minskar vi belastningen på produktionen och bidrar till att hålla systemet stabilt.
Risker som finns kvar
Om vattennivåerna blir för låga kan nödvändiga åtgärder som spolning av ledningsnätet och rengöring av reservoarer behöva pausas, vilket påverkar vattenkvaliteten.
- Ökad risk för vattenläckor i samband med tjällossning
- Fortsatt låg råvattenkvalitet
- Risk för försämring vid kraftig nederbörd eller senare torka
- Behov av löpande underhåll för att säkra vattenkvaliteten
Så ser läget framåt ut
- Kvaliteten på dricksvattnet väntas bli bättre när det tillfälliga vattenverket startar i juni. Det gör att vattnet renas bättre och att produktionen blir stabilare året runt. Lösningen är tillfällig, i väntan på en långsiktig lösning för Visby Framtida Vattenförsörjning som planeras vara klar om cirka tio år.
- För att öka mängden vatten behövs en ny vattentäkt. Analysarbetet är klart och beslut om inriktning fattas i tekniska nämnden i vår.
- Om vi på Gotland använder högst 112 liter per person och dag har vi bra förutsättningar att klara situationen.
Därför gör vi detta
Åtgärderna genomförs för att säkerställa att alla abonnenter på ön har tillgång till ett stabilt och säkert dricksvatten med jämn kvalitet året runt.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 20 mars 2026