Fira vår världsarvsstad under Visbydagarna
Hansestaden Visby har i 30 år haft världsarvsstatus. Under Visbydagarna 3–5 oktober är det dags att fira världsarvsstaden med utställningar, rundvandringar, aktiviteter för barn, konst, musik, shopping, god mat och mycket mer.
– Vi är oerhört stolta över vårt världsarv och att Hansestaden Visby togs upp på Unescos världsarvslista 1995, alltså för 30 år sedan. Väldigt mycket har hänt sedan dess när det kommer till kulturmiljöns bevarande och utvecklingen av staden som livsmiljö och besöksmål, säger Louise Hoffman Borgö, världsarvssamordnare vid Region Gotland.
– Hansestaden ska vara ett levande världsarv för såväl boende, besökare, verksamheter och näringsliv, och det tycker jag verkligen att Visbydagarna illustrerar. Det finns få dagar på året som bjuder på så många olika händelser i Visby som dessa,.
2025 är ett jubileumsår på flera sätt. Sankta Maria domkyrka firar 800 år, Gotlands museum fyller 150 år och det är 50 år sedan det europeiska byggnadsvårdsåret utropades. Det märks i Visbydagarnas program som i år innehåller ett stort antal aktiviteter kopplade till byggnadsvård, kulturmiljö och kulturhistoria. Bland annat visas en världsarvsutställning i Burmeisterska huset under fredag och lördag.
– Utställningen berättar om vad ett världsarv är och vad det är i Visby som är utnämnt till världsarv. Den ger också tips på vad man kan gå ut i staden och titta vidare på och uppleva. Sedan får man ju också titta in i det spännande Burmeisterska huset, lära sig mer om detta 1600-tals hus och dess historia, säger Louise Hoffman Borgö.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 2 oktober 2025