Program 2026
Visar 2 av 3215 evenemang
Att genomföra EU-lagstiftning i hela landet – från storstad till glesbygd
Tisdag 09.00 – 09.50Miljödiplomerat
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Kommunerna ska omsätta omfattande EU-regler i praktiken, men förutsättningarna skiljer sig kraftigt mellan stora och små kommuner, glesbygd och öar. Hur hanterar Sverige dessa utmaningar och hur skapar vi fungerande lösningar lokalt, utifrån småkommunperspektivet?
Utökad information om evenemanget
Det låter tekniskt – men det är i högsta grad politiskt, praktiskt och lokalt. EU:s nya krav på avfallshantering I en cirkulär ekonomi innebär ett systemskifte: mer sortering, ökat producentansvar och högre återvinningsmål. För Sveriges kommuner är frågan inte om utan hur detta ska genomföras. Och förutsättningarna ser väldigt olika ut - från storstädernas komplexa logistik till skärgårdens säsongsvariationer och glesbygdens långa avstånd. Det här seminariet sätter ljuset på just genomförandet: vad krävs för att få EU:s ambitioner att fungera i praktiken - i hela landet?
Medverkande
Daniel Westlén, Statssekreterare , Klimat- och Näringslivsdepartementet
Pontus Tengby, Kommunalråd, Värmdö kommun
Birger Björkman, Senior rådgivare, Region Gotland
Malin Dahlroth, vd, Sysav
Lasse Stjernkvist, Ordförande, Avfall Sverige
Tony Clark, vd, Avfall Sverige
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Debatt/panelsamtal
Evenemangs-ID: 7747
Språk: Svenska
Förtäring: Ja
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Anna-Carin Gripwall, Kommunikationschef, Avfall Sverige, 070-6626128, acg@avfallsverige.se
Webbplats: https://www.avfallsverige.se/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/541250/admin/dashboard/
Senast uppdaterad: Fredag 5 juni 2026
Hur får vi ekonomi i den cirkulära ekonomin?
Onsdag 08.15 – 09.00Miljödiplomerat
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
I en orolig omvärld bidrar cirkulära materialflöden till att säkra råvaruförsörjningen. Men graden av cirkularitet är för låg och stora ekonomiska värden går förlorade genom att värdefulla resurser inte återvinns. För att kunna nå en cirkulär ekonomi behövs åtgärder i hela värdekedjan.
Utökad information om evenemanget
Sverige behöver bli mer självförsörjande av t.ex. kritiska råmaterial, och det behövs åtgärder i hela värdekedjan. EU-kommissionen arbetar med en ny rättsakt, Circular Economy Act, och har aviserat att den kommer tredje kvartalet 2026. Målet med den nya lagstiftningen är att EU ska bli världsledande i cirkulär ekonomi senast 2030. Hur kan den svenska återvinningsbranschen ha en avgörande roll i arbetet för en cirkulär ekonomi – även i morgon? Vid seminariet diskuteras återvinningsbranschens och dess samarbetspartners möjligheter att vara centrala aktörer i den cirkulära ekonomin, men också vilka ekonomiska utmaningar branschen står inför.
Medverkande
Tony Clark, vd, Avfall Sverige
Sara Davidsson, Sustainability & Compliance Director, Stena Recycling
Oliver Rosengren , Arbetsmarknadspolitisk talesperson, M
Larry Söder, Bostadspolitisk talesperson, KD
Rickard Nordin, Talesperson, Klimat- och Energipolitik, C
Thérèse Sundberg, Sustainability lead, Coca Cola Europacific Partner
Peter Nohrstedt, Hållbarhetschef, ADDA
Jan Setréus, Enhetschef, Nacka Vatten och Avfall
Nina Ekelund, Moderator, Hagainitiativet
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Debatt/panelsamtal
Evenemangs-ID: 6947
Språk: Svenska
Förtäring: Ja
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Katarina Sundberg, Public Affairs, Avfall Sverige, katarina.sundberg@avfallsverige.se
Sara Davidsson, Sustainability & Compliance Director, Stena Recycling, sara.davidsson@stenarecycling.se
Senast uppdaterad: Onsdag 17 juni 2026