Den svenska situationen – och vägen framåt
Rullstolsanpassat
Handikappanpassad WC
Miljödiplomerat
Karta
Se evenemangets plats på kartan
Beskrivning av samhällsfrågan
Hur gick det till när de kriminella gängen, den organiserade brottsligheten och otryggheten etablerade sig i Sverige? Beror den svenska situationen på slump, otur eller tillfälligheter? Vad kan göras för att vända utvecklingen, och vilken roll har kommunerna och fastighetsägarna i detta arbete?
Utökad information om evenemanget
I efterdyningarna av de senaste årens händelser med skjutningar på öppen gata, rekordmånga sprängdåd, dödligt våld långt ned i åldrarna och öppna drogscener, haglar förslagen för att stärka den inre säkerheten och bryta utvecklingen. Många av förslagen har en tydlig ideologisk utgångspunkt, men själva analysen saknas ofta. Hur kommer det sig att det är så många spräng-ningar, skjutningar och kriminella gäng? Beror den svenska situationen på slump, otur eller tillfälligheter, eller finns det rent av händelser och beslut eller ”tipping points” som bidragit till den negativa utvecklingen? Vad kan göras för att vända utvecklingen, och vilken roll har kommunerna och fastighetsägarna i detta arbete?
Medverkande
Magnus Lindgren, Generalsekreterare, Stiftelsen Tryggare Sverige
Evenemangsinformation
Evenemangstyp: Seminarium/föreläsning
Evenemangs-ID: 7859
Språk: Svenska
Förtäring: Nej
Arrangörsuppgifter
Kontaktperson: Magnus Lindgren, Generalsekreterare, Stiftelsen Tryggare Sverige, 070-510 29 84, info@tryggaresverige.org
Jonas Lindberg, Verksamhetschef, Stiftelsen Tryggare Sverige, 070-7734840, jonas.lindberg@tryggaresverige.org
Webbplats: http://tryggaresverige.org
Facebook: https://www.facebook.com/TryggareSverige
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/stiftelsen-tryggare-sverige
Senast uppdaterad: Fredag 13 mars 2026