Gå till startsidan
Gå till startsidan
Sök

Elområdenas betydelse för Sveriges konkurrenskraft

Onsdag 13.00 – 13.45

Ämne: Energi, Näringsliv

Arrangör: Region Västernorrland,Region Jämtland Härjedalen,Region Västerbotten,Sundsvalls kommun,Umeå kommun,Östersunds kommun,Luleå kommun,Örnsköldsviks kommun,Härnösands kommun,Kramfors kommun,Sollefteå kommun,Timrå kommun,Ånge kommun

Plats: Novgorodgränd 1, Norra Sverige i Almedalen

Webbsändning

Webbsändning

Karta

Se evenemangets plats på kartan

Beskrivning av samhällsfrågan

Indelningen i elområden påverkar hur elpriserna sätts i olika delar av landet. Ett gemensamt elområde för hela Sverige kan dock minska möjligheterna att attrahera nya investeringar inom den industriella omställningen.

Utökad information om evenemanget

Indelningen i elområden påverkar hur elpriserna sätts i olika delar av landet, beroende på tillgång och efterfrågan inom respektive område. De låga elpriserna i SE1 och SE2 har varit en viktig faktor för att attrahera elintensiva företag till Sverige. Att snabbt skapa ett gemensamt elområde för hela Sverige kan potentiellt minska möjligheterna att attrahera nya investeringar inom den industriella omställningen. Frågan om elområden är i slutändan inte bara en fråga om tekniska justeringar eller konsumenträttvisa, utan om svensk industris framtida konkurrenskraft.

Medverkande

Eva Vitell, divisionschef kraftsystem , Svenska kraftnät

Britta Ersmark, VD, RES

Tomas Hirsch, Director and Head of Energy, SSAB

Larry Söder, riksdagsledamot, KD

Peder Björk, riksdagsledamot, S

Malin Strand, Affärsutvecklingschef, Energiforsk

Evenemangsinformation

Evenemangstyp: Seminarium/föreläsning

Evenemangs-ID: 7595

Språk: Svenska

Förtäring: Nej

Arrangörsuppgifter

Kontaktperson: Frida Bergman, Strateg Region Västernorrland, Region Västernorrland, frida.bergman1@rvn.se

Annelie Karlsson, Strateg, Region Västerbotten

Senast uppdaterad: Onsdag 24 juni 2026