Gå till startsidan
Gå till startsidan
Sök

Hyresmarknaden – går det att få bättre balans?

Onsdag 13.30 – 14.20

Ämne: Byggande, Ekonomi

Arrangör: Bostadspolitik.se,Besqab,Bostadsrätterna,Fastighetsägarna,HS30,Sveriges Allmännytta,SBAB,Botrygg,Brixly,Coreco,Einar Mattsson,Evidens,Heba,Heimstaden,Hemvist Förvaltning,HSB,K2A Fastigheter,Obos,Riksbyggen,Rikshem,Veidekke,Wallenstam

Plats: Strandgatan 6, Clarion Hotel Wisby, Paviljongen, på hotellets innergård

Rullstolsanpassat

Rullstolsanpassat

Handikappanpassad WC

Handikappanpassad WC

Miljödiplomerat

Miljödiplomerat

Karta

Se evenemangets plats på kartan

Beskrivning av samhällsfrågan

De senaste åren har bostadsmarknaden ändrat skepnad. Samtidigt som det fortfarande är stor bostadsbrist i storstäderna, framför allt Stockholm, ser det inte likadant ut i övriga Sverige. En del landsortskommuner präglas av stora vakanser, en problematik som även återfinns i flera tillväxtorter.

Utökad information om evenemanget

I det här seminariet analyserar vi de olika marknadslägena för hyresfastigheter. Därefter diskuteras situationen ur marknadsmässigt och politiskt perspektiv: Går det att skapa en hyresmarknad i balans? Bostadspolitik.se arrangerar, tillsammans med ett antal branschaktörer, den självklara bostadspolitiska arenan i Almedalen – på Clarion Hotel Wisby (Paviljongen) på tisdagen och onsdagen.

Medverkande

Anna Bellman, moderator

Håkan Larsson, samhällspolitisk chef, Sveriges Allmännytta

Anders Holmestig, vd, Fastighetsägarna

David Josefsson, bostadspolitisk talesperson, M

Cathrine Holgersson, vd, Sveriges Allmännytta

Adam Cocozza, vd, Botrygg

Evenemangsinformation

Evenemangstyp: Seminarium/föreläsning

Evenemangs-ID: 7146

Språk: Svenska

Förtäring: Ja

Arrangörsuppgifter

Kontaktperson: Nicklas Tollesson, redaktionschef, Bostadspolitik.se, nicklas@bostadspolitik.se

Webbplats: http://www.bostadspolitik.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bostadspolitik-se

Senast uppdaterad: Tisdag 31 mars 2026