Läraren som fann sin plats i Slite
Från storstadsliv i Skåne till ett lugnare, lantligt ö-liv. Flytten från Malmös största högstadieskola till Solklintskolan i Slite blev ett stort skifte för läraren Christer Wingren – både i vardagen och i yrkesrollen.
– Jag känner verkligen att jag kan göra skillnad. Inte någon gång här och där, utan hela tiden, varje dag, varje lektion.
Efter många somrar på Gotland hade drömmen om att flytta till ön på heltid växt sig starkare för Christer och hans fru. En annan livskvalitet, ett annat tempo och nya möjligheter lockade. När barnen gått klart gymnasiet trädde planen i kraft.
– Då sa vi, hejdå, nu flyttar vi! säger Christer med ett skratt.
Halverad pendlingstid och starka kontraster
Vid stenkusten i Kappelshamn hittade de sitt drömboende och Christer Wingren fick genast jobb på Solklintskolan, en av norra Gotlands två högstadieskolor. Kontrasten mellan Slite och Malmö är tydlig. Idag har han halverat sin pendlingstid, har närmare till eleverna och en stärkt känsla av att göra skillnad på djupet.
– I Malmö hade vi 8 eller 9 parallella klasser och du kunde namnet på enbart de elever du undervisade för. Här har man namn på alla ungar man möter i korridorerna.
Inspirera unga till drömjobbet
Att jobba i Slite är både utmanande och meningsfullt, berättar Christer. Det finns elever med stora stödbehov och vilket kräver mer av lärarna. Men det är också just det som gör arbetet så viktigt. I sitt arbete strävar han efter att vända perspektivet till att kunskap är kul.
– Solklintskolan ligger i en bruksort där många har klarat sig fint i livet utan att lägga all kraft på skolan. Men jag drivs av att få eleverna att förstå att kunskap ger dem möjligheter. Möjligheter att läsa det du vill på gymnasiet och få det jobb som du vill ha. Om man lyckas få eleverna att inse att de styr sitt eget liv, så går det att göra stor skillnad som lärare.
Vägledare vid viktiga val
Ungdomar i högstadieåldern utvecklas snabbt, och han beskriver sig själv som en sorts vägledare, en som får finnas där när viktiga val ska göras:
– Det är kul, utmanande och utvecklande på en gång. Utmaningen är att räcka till och orka möta alla där de är, när man själv har höga ambitioner, säger han.
Bor mitt i semestern
Vid skoldagens slut tar semesterkänslan vid för Christer. Det är nämligen det allra bästa med att bo på Gotland, oavsett årstid.
– Jag känner fortfarande det lite som att jag bor i min semester, vilket är helt fantastiskt. Det är närheten till havet och naturen som gör det. Vi bor 50 meter från havet och det var en av anledningarna till att vi ville bo just här.
Vad vill du säga till någon som funderar på att jobba som lärare på Gotland?
– Kom hit, du behövs! Du kan vara med och göra skillnad samtidigt som du kommer till en ö dit det är lätt att flytta samtidigt som du får en annan livskvalitet.
Se filmen ur Christers vardag
Kontakta oss
Region Gotlands kundtjänst
Vi svarar på frågor om vår service och verksamheter, hör av dig till oss på telefon eller e-post.
Hjälpte informationen på sidan dig?
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 26 januari 2026