Mot bakgrund av förändrade förutsättningar inom arbetsmarknadspolitiken har ledningskontoret haft i uppdrag att till höstens budgetavstämning utreda konsekvenserna när det gäller vuxenutbildning, lärcentra m.m.
Ledningskontoret och cheferna för konsult- och servicekontoret och socialförvaltningen har föreslagit att social- och omsorgsnämnden i fortsättningen ska svara för ”kommunens medverkan i arbetsmarknadspolitiska åtgärder efter överenskommelser med Arbetsförmedlingen”. För att finansiera kostnaden för verksamhetschef och fortsatt OSA-verksamhet (offentligt skyddade tjänster) föreslås 3,8 mnkr 2008 överföras från kommunstyrelsens anslag för arbetsmarknadsåtgärder (på ca 10 mnkr) till social- och omsorgsnämnden. Återstoden av anslaget föreslås kvarstå oförändrat inom kommunstyrelsen under 2008 men överföras till anslaget för verksamhetsutveckling för omställning och avveckling av kvarvarande verksamhet inom arbetscentrum.
Social- och omsorgsnämnden har tillstyrkt förslaget. Ledningskontoret har utarbetat förslag till ändring av kommunstyrelsens och social- och omsorgsnämndens reglementen, enligt vilket bl.a. uppgiften att vara arbetslöshetsnämnd övergår till social- och omsorgsnämnden. Kontoret har också föreslagit en ändring av reglementet för social- och omsorgsnämnden mot bakgrund av förändringar i lagen om anordnande av visst automatspel.
Yrkande:
Propositioner:
Ordföranden ställde proposition på arbetsutskottets förslag avs. omdisponering av medel och förändringar av reglementen och förklarade sig anse att kommunstyrelsen bifallit det.
Ordföranden ställde därefter proposition på Brittis Benzlers yrkande och förklarade sig anse att kommunstyrelsen avslagit det.
Kommunstyrelsens förslag till kommunfullmäktige
Social-
och omsorgsnämndens reglemente: 1 § ska ha följande lydelse:
1 § Social- och omsorgsnämnden skall fullgöra kommunens
uppgifter inom socialtjänsten och vad som sägs i annan lag om socialnämnd, samt
lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS), med undantag av
faktiskt tillhandahållande av insatser enligt 9 § punkt 1
sistnämnda lag, vilket åvilar hälso- och sjukvårdsnämnden.
Nämnden utövar också ledningen av sådan hälso- och sjukvård som
ankommer på kommun enligt bestämmelserna i 18, 18 a-c §§ hälso- och
sjukvårdslagen (HSL), med undantag av hemsjukvård enligt
18 § 2 stycket, för vilket hälso- och sjukvårdsnämnden
ansvarar.
Nämnden ansvarar också för att bestämmelserna i 24 § HSL
följs då nämndens hälso- och sjukvårdsansvar inte omfattar läkarinsatser.
Nämnden skall utgöra arbetslöshetsnämnd och handha
kommunens uppgifter inom arbetsmarknadspolitiken. Ansvara för kommunens
medverkan i arbetsmarknadspolitiska åtgärder efter särskild överenskommelse
med Arbetsförmedlingen.
Nämnden skall också ansvara för yttranden enligt
alkohollagen och kommunens yttranden enligt hemvärnsförordningen, samt lagen om
anordnande av visst automatspel.
Nämnden ansvarar för att de beredskapsförberedelser vidtas som behövs för verksamheten under höjd beredskap.
Kommunstyrelsens
reglemente
I 6 § (Som behandlar kommunstyrelsens uppgifter
enligt speciallagstiftning) ska texten 1:a stycket ”Kommunstyrelsen är
arbetslöshetsnämnd” utgå.
7 § (som behandlar
övrig verksamhet): Första strecksatsen ska ha följande lydelse:
(Kommunstyrelsen
har vidare hand om)
- näringslivsfrågor och ansvarar för åtgärder för att allmänt främja
näringslivet i kommunen, samt är det organ som svarar för berednings- och
verkställighetsuppgifter som följer av lag (2002:34) om samverkansorgan i
länen.
Kommunstyrelsens beslut