Tillväxtprogrammet Gotland 2016-2020

Region Gotland arbetar med att ta fram ett nytt tillväxtprogram för det regionala tillväxtarbetet. Programmet ska gälla fram till år 2020 och har en tydlig koppling till den nationella strategin och vårt uppdrag som regionalt utvecklingsansvarig aktör.

Samverkan och förutsättningar för näringslivet

Programmet blir styrande för de övriga regionala tillväxtverktygen som finns tillhands - nätverk, kunskap och finansiering. Tillväxtprogrammet riktar in sig på samverkan och näringslivets förutsättningar.

Berörda aktörer är näringslivet, offentliga verksamheter, organisationer, civilsamhället och högskola/universitet.

Det kommande tillväxtprogrammet ersätter det näringslivspolitiska program som formellt avslutades vid årsskiftet.

Här hittar du programmet

Sidan uppdaterad: 23 mars 2017
Ansvarig för sidan: Lina Holmgren

Kontakt

Näringslivschef, näringslivsstrateg företagsklimat
Michael Enlund 
Telefon: 0498-26 93 77
E-post: michael.enlund@gotland.se

Näringslivsstrateg företagsstöd
Peter Bloom 
Telefon: 0498-26 94 58
E-post: peter.bloom@gotland.se

Näringslivsstrateg gröna näringar, kulturella och kreativa näringar
Karin Farinder 
Telefon: 0498-26 94 99
E-post: karin.farinder@gotland.se 

Näringslivsstrateg besöksnäring
Mats Jansson
Telefon: 0498-26 95 23
E-post: mats.jansson@gotland.se

Projektledare tillväxtprogram, regionalt tillväxtarbete
Lina Holmgren 
Telefon: 0498-26 90 92
E-post: lina.holmgren@gotland.se

EU-samordnare
Maria Pettersson 
Telefon: 0498-20 41 54
E-post: maria.pettersson03@gotland.se

Projektsamordnare
Annette Glover 
Telefon: 0498-26 94 35
E-post: annette.glover@gotland.se

Strateg, arbetsmarknad och kompetensförsörjning
Therése Kullåker 
Telefon: 0498-26 90 60
E-post: therese.kullaker@gotland.se

Kontakta oss

Visborgsallén 19
621 81 Visby
Tel: 0498-26 90 00
Organisationsnummer:
212000-0803

Region Gotland på Facebook

Här kan du nå Region Gotland
på Facebook:
Facebook-länk
RSS-länk

RSS på www.gotland.se

RSS håller dig på ett enkelt sätt uppdaterad med det senaste innehållet från www.gotland.se, till exempel nyheter och evenemang.

Translation

This website uses Google Translate in combination with professionally translated texts on selected pages.

Google Translate will translate the entire website to the language of your choice in a matter of seconds. However, keep in mind that as the Google translation is automated the result is not going to be completely accurate.

English

Suomeksi

عربي

فارسی

ภาษาไทย

På gotland.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?