Näringslivsutveckling

Just nu pågår ett arbete med att ta fram en ny tillväxtplan som ska sträcka sig fram till år 2020.

Region Gotlands näringslivspolitiska program tog formellt slut vid årsskiftet och nu arbetar vi med att ta fram en ny tillväxtplan.

Den kommande planen ska gälla fram till år 2020 och handlar om vårt långsiktiga arbete med tillväxt, näringslivsfrågor och befolkningsökning.

I den nya planen tar vi ett bredare grepp om tillväxtfrågan och får en tydligare koppling till den nationella strategin och vårt grunduppdrag från staten.

Läs intervjun med näringslivschef Stefan Perssons där han berättar mer om den kommande tillväxtplanen här:

Vill du ta del av det tidigare gällande näringslivspolitiska programmet så hittar du mer information om det i vänstermenyn.

Sidan uppdaterad: 20 april 2016
Ansvarig för sidan: Peter Sandström

Kontakt

Näringslivschef, näringslivsstrateg företagsklimat
Michael Enlund 
Telefon: 0498-26 93 77
E-post: michael.enlund@gotland.se

Näringslivsstrateg företagsstöd
Peter Bloom 
Telefon: 0498-26 94 58
E-post: peter.bloom@gotland.se

Näringslivsstrateg gröna näringar, kulturella och kreativa näringar
Karin Farinder 
Telefon: 0498-26 94 99
E-post: karin.farinder@gotland.se 

Näringslivsstrateg besöksnäring
Mats Jansson
Telefon: 0498-26 95 23
E-post: mats.jansson@gotland.se

Projektledare tillväxtprogram, regionalt tillväxtarbete
Lina Holmgren 
Telefon: 0498-26 90 92
E-post: lina.holmgren@gotland.se

EU-samordnare
Maria Pettersson 
Telefon: 0498-20 41 54
E-post: maria.pettersson03@gotland.se

Projektsamordnare
Annette Glover 
Telefon: 0498-26 94 35
E-post: annette.glover@gotland.se

Strateg, arbetsmarknad och kompetensförsörjning
Therése Kullåker 
Telefon: 0498-26 90 60
E-post: therese.kullaker@gotland.se

Kontakta oss

Visborgsallén 19
621 81 Visby
Tel: 0498-26 90 00
Organisationsnummer:
212000-0803

Region Gotland på Facebook

Här kan du nå Region Gotland
på Facebook:
Facebook-länk
RSS-länk

RSS på www.gotland.se

RSS håller dig på ett enkelt sätt uppdaterad med det senaste innehållet från www.gotland.se, till exempel nyheter och evenemang.

Translation

This website uses Google Translate in combination with professionally translated texts on selected pages.

Google Translate will translate the entire website to the language of your choice in a matter of seconds. However, keep in mind that as the Google translation is automated the result is not going to be completely accurate.

English

Suomeksi

عربي

فارسی

ภาษาไทย

På gotland.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?