Hoppa till huvudinnehållet / Skip to main content
Stäng rutan
Stäng rutan

Ring till TeleTal 020-22 11 44

TeleTal är tillgängligt för alla i landet som har tal-, röst och språksvårigheter. Samtalet är kostnadsfritt.

Information om tillgänglighet » Stäng rutan

Kontakt

Michael Enlund
Näringslivschef
Telefon: 0498-26 93 77
E-post: michael.enlund@gotland.se

Peter Bloom
Näringslivsstrateg företagsstöd
Telefon: 0498-26 94 58
E-post: peter.bloom@gotland.se

Karin Farinder 
Näringslivsstrateg gröna näringar, kulturella och kreativa näringar
Telefon: 0498-26 94 99
E-post: karin.farinder@gotland.se

Mats Jansson
Näringslivsstrateg besöksnäring
Telefon: 0498-26 95 23
E-post: mats.jansson@gotland.se

Lina Holmgren
Projektledare tillväxtprogram, regionalt tillväxtarbete
Telefon: 0498-26 90 92
E-post: lina.holmgren@gotland.se

Maria Pettersson 
EU-samordnare
Telefon: 0498-20 41 54
E-post: maria.pettersson03@gotland.se

Annette Glover
Projektsamordnare
Telefon: 0498-26 94 35
E-post: annette.glover@gotland.se

Therése Kullåker 
Strateg, arbetsmarknad och kompetensförsörjning
Telefon: 0498-26 90 60
E-post: therese.kullaker@gotland.se

Region Gotland
Besöksadress Visborgsallén 19
621 81  Visby
Telefon: 0498-26 90 00
E-post: regiongotland@gotland.se Säg vad du tycker

Näringslivsutveckling

Just nu pågår ett arbete med att ta fram en ny tillväxtplan som ska sträcka sig fram till år 2020.

Region Gotlands näringslivspolitiska program tog formellt slut vid årsskiftet och nu arbetar vi med att ta fram en ny tillväxtplan.

Den kommande planen ska gälla fram till år 2020 och handlar om vårt långsiktiga arbete med tillväxt, näringslivsfrågor och befolkningsökning.

I den nya planen tar vi ett bredare grepp om tillväxtfrågan och får en tydligare koppling till den nationella strategin och vårt grunduppdrag från staten.

Läs intervjun med näringslivschef Stefan Perssons där han berättar mer om den kommande tillväxtplanen här:

Vill du ta del av det tidigare gällande näringslivspolitiska programmet så hittar du mer information om det i vänstermenyn.

Hitta direkt

Translation

This website uses Google Translate in combination with professionally translated texts on selected pages.

Google Translate will translate the entire website to the language of your choice in a matter of seconds. However, keep in mind that as the Google translation is automated the result is not going to be completely accurate.

English

Suomeksi

عربي

فارسی

ภาษาไทย

På gotland.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?